Dzieci nie muszą wygrywać, dzieci muszą się bawić

Kategorie: artykuły

Dodatkowe zajęcia dla dzieci są ważnym elementem życia codziennego naszych milusińskich. Oprócz nauki i obowiązków z nią związanych, również prostych obowiązków domowych, dobrze jest zainteresować dziecko dodatkową formą ruchu, jak np. sport, rekreacja. Często zdarza się tak, że sami młodzi bohaterowie przychodzą do rodziców z prośbą o zapisanie ich na konkretne zajęcia ruchowe. Rodzice moim zdaniem powinni być otwarci na propozycje i sugestie młodych ludzi, które dotyczą właśnie uprawiania sportu czy wszelkiej aktywności fizycznej. Sport u najmłodszych dzieci nie tylko wiąże się z rozwojem fizycznym, psycho-fizycznym, ale także z pracą umysłu, nauką współpracy w grupie, sport uczy systematyczności, samodyscypliny, naucza zdrowej rywalizacji, która często może okazać się kluczowa w dalszym etapie rozwoju dziecka, a w przyszłości także Jego przyszłej kariery niekoniecznie sportowej, ale także i zawodowej. Sport jest nauką wygrywania, przegrywania, kształtuje u dziecka poczucie konieczności rywalizacji fair play.

We wczesnym etapie nowych zainteresowań dziecka trzeba być otwartym na różnorodne formy ruchu. Wystarczającą formą dodatkowego, zdrowego ruchu może być po prostu spacer z mamą, tatą, jazda na rowerze, rolkach, bieganie. W dzisiejszej dobie komputerów, internetu, smartfonów, tabletów i czego jeszcze tylko dusza zapragnie, trzeba cieszyć się z tego, że dziecko wyraża chęć dodatkowego ruchu i aktywnego spędzania czasu wolnego. Wybór odpowiedniego sportu dla dzieci jest ważne dla Jego ogólnego dobrego samopoczucia, dla rozwoju, kształtowania koordynacji ruchowej, poprawy sprawności ogólnej, później specjalnej. Nasz wybór powinien być podyktowany sugestią dziecka oraz zapoznaniem się z programem nauczania danej dyscypliny w miejscowym klubie sportowym, stowarzyszeniu, itp.

Kadra trenerska, która będzie uczyć nasze dzieci musi posiadać odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje, warto się z nimi zapoznać. Trener nastawiony wyłącznie na rywalizację, wygrywanie i szybkie postępy, nie jest odpowiednią osobą, do prowadzenia zajęć sportowych z dziećmi. Początkowy etap treningu powinien zawierać dużo elementów ogólnorozwojowych, które kształtują koordynację ruchową, zwinność, sprawność ogólną, gibkość. Dobrze jest gdy dzieci podzielone są na grupy nie tylko wiekowe, ale również grupy zaawansowania. Grupy wiekowe i zaawansowania pozwalają dobrać trenerom zadania dla dzieci o odpowiedniej skali trudności, wyeliminują m.in. nudę, związaną z powtarzalnością danych zadań i ćwiczeń. Zajęcia dla dzieci muszą być zróżnicowane, urozmaicone, nie może zabraknąć inwencji twórczej trenera, ale również dzieci. Pomysły dzieci często są inspiracją dla trenerów do urozmaicania treningów, uatrakcyjniania ich i wprowadzania nowych rozwiązań w procesie szkolenia.

Najważniejsze wśród najmłodszych dzieci, które rozpoczynają przygodę ze sportem jest to, żeby podczas zajęć czuły się komfortowo. Wprowadzenie zabaw i gier ruchowych, z elementami rywalizacji, jest dobrym rozwiązaniem na wczesnym etapie zajęć sportowych. Podejście trenera powinno być indywidualne do każdego uczestnika zajęć. Każdy młody sportowiec musi czuć się spełniony i być docenionym przez autorytet, którym jest trener. Zabawa z elementami rywalizacji uczy prawidłowych zachowań, współpracy w grupie, zachęca do rywalizowania, uczy wygrywać i przegrywać.

Szybkie przejście do specjalistycznej formy treningu, ukierunkowanej na rywalizację sportową na turniejach, zawodach, jest ryzykowne i często przedwczesne. Dzieci na wczesnym etapie treningu danej dyscypliny sportowej przede wszystkim muszą chętnie uczestniczyć w zajęciach, nie być narażonym na stres, związany z różnym poziomiem sprawności fizycznej w grupie. Jeśli dziecku problemy sprawiają ćwiczenia sprawnościowe, czy koordynacyjne, trener musi to "wychwycić", zachęcić do nauki trudnych, nowych rzeczy i ukierunkować na pozytywne myślenie dziecka podczas trwania treningu. Trzeba zdać sobie sprawę, że dziecko nie musi wygrywać, a dobrze się czuć, bawić się z kolegami i koleżankami z grupy, tak aby nie zrażał się w przyszłości do aktywności fizycznej, podjemowania nowych wyzwań, tych nie tylko sportowych, ale też życiowych.

Zajęcia pozalekcyjne w Klubach Sportowych to znakomite rozwiązanie dla nadaktywnych dzieci, które swoją niespożytą energię powinni pozytywnie wyładować podczas wysiłku fizycznego, muszą być poparte dobrą atmosferą na zajęciach, zabawami i wzajemnym zrozumieniu relacji trener-sportowiec.

Polecam gorąco zajęcia sztuk walki i kickboxingu dla dzieci w Wejherowskim Stowarzyszeniu Sportowym.

Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!